Kultura od najmłodszego

Około 400 przedszkolaków z Konina wzięło udział w drugim projekcie Fundacji LIDA dotyczącym kultury. Podopieczni 8 konińskich przedszkoli nie tylko podglądali regionalnych twórców, ale też sami angażowali się w przygotowanie rękodzieła. Projekt, który zakończył się w listopadzie, dofinansował samorząd województwa wielkopolskiego.

Kredki, pisaki, farby, czyli podręczne przybory używa niemal każdy przedszkolak, z wikliną, czy gliną dzieci mają kontakt niezwykle rzadki. Właśnie z tego powodu Fundacja LIDA przeprowadziła w ośmiu konińskich przedszkolach projekt „Spotkanie z kulturą i sztuką w przedszkolu”. Głównym celem projektu było uświadomienie małym mieszkańcom Konina czym jest kultura, w jakich odsłonach można jej doświadczać i jak samemu tworzyć rzeczy zarówno piękne, jak i pożyteczne.

Projekt trwał od kwietnia do listopada. W tym czasie około 400 przedszkolaków w wieku 5-6 lat odwiedziło Muzeum Rzemiosła Tkackiego z Turku, a w swoich placówkach spotkali się z lokalnymi artystami i twórcami ludowymi: wikliniarzem Januszem Wiśniewskim, garncarzem Józefem Dzieciątkowskim oraz Izydorą Smakulską artystką – malarką. Najmłodsi wzięli też udział w warsztatach florystycznych z Dorotą Strzelczyńską oraz ceramiczno-plastycznych z Aliną Kraszewską.

Wiedzę zdobytą podczas wizyt i warsztatów dzieci wykorzystały później w konkursie „Tworzyć każdy może”. Podczas niego najmłodsi wykonali kartkę z aniołkiem, ozdobę na choinkę, i stroik na stół wigilijny.

Finał konkursu i wręczenie nagród odbyło się 17 listopada w Przedszkolu nr 1 „Kosmatek” w Koninie. Tam członkowie Komisji oceniającej prace: Elżbieta Barszcz – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki; Ewelina Rapeła – prezes Fundacji LIDA w Koninie oraz Witold Nowak – radny Miasta Konina wręczyli przedstawicielom przedszkoli nagrody: gry i zabawy dla najmłodszych.

Projekt „Spotkanie z kulturą i sztuką w przedszkolu” o wartości 13.639,81 zł, dofinansował kwotą 10.000 zł samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

ul. Łąkowa 23
62-571 Krągola

fundacja.lida@wp.pl
www.fundacjalida.pl

601 969 910
692 599 862

NIP: 665 299 85 88
KRS: 0000562674
REGON: 361765208

Strona zrealizowana w ramach projektu Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
www.woes.pl