Pieniądze na żłobki i klubiki dziecięce

Dofinansowanie przedsięwzięć przyczyniających się do wzrostu zatrudnienia wśród osób opiekujących się dziećmi do trzech lat, w tym również przyczyniających się do wzrostu liczby miejsc opieki nad takimi maluchami, można otrzymać, przystępując do konkursu, ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach WRPO.

W konkursie, do którego nabór rozpocznie się 10 marca, mogą startować wszystkie podmioty, z wyłączeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej. Wystarczy piętnaście procent własnego wkładu.

Projekt zakłada dofinansowanie tworzenia miejsc opieki nad dzieckiem do trzeciego roku życia w żłobkach lub klubach dziecięcych, w tym wyposażenia i dostosowania pomieszczeń na miejsca opieki nad dzieckiem. Podmioty uczestniczące w przedsięwzięciu, otrzymają też dofinansowanie działalności bieżącej przez dwanaście miesięcy. Projekt zakłada również dotację na wydłużenie czasu pracy żłobków i klubów dziecięcych oraz nabywania lub podnoszenia wymaganych prawem kompetencji kadr opiekuńczych (opiekun, wolontariusz, opiekun dzienny). Jego uczestnicy dostaną też fundusze na „aktywizację zawodową osób powracających, bądź wchodzących na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem do lat trzech”. Projekt przewiduje również „wsparcie przedsiębiorców i pracodawców w stosowaniu rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego z prywatnym, w tym opracowanie strategii w zakresie stosowania elastycznych form i czasu pracy, wdrażanie konkretnych form organizacji pracy (np. telepraca), zakup niezbędnego wyposażenia.”

Wszystkie wymienione wyżej formy wsparcia dotyczą podmiotów, które podejmą się „tworzenia miejsc opieki nad dzieckiem do 3 roku życia w żłobkach lub klubach dziecięcych”.

Na wsparcie w ramach tego projektu mogą liczyć również podmioty, które podejmą się „tworzenia miejsc opieki, poprzez dofinansowanie usług opiekunów dziennych i niań lub doposażenie lokalu w celu sprawowania opieki przez opiekunów dziennych tylko i wyłącznie w przypadku, gdy podmiot zatrudniający dziennego opiekuna udostępnia lokal w celu zapewnienia opieki dziennego opiekuna”.

Jeśli opisanemu wyżej tworzeniu miejsc pracy będzie towarzyszyć „nabywanie lub podnoszenie wymaganych prawem kompetencji kadr niezbędnych do należytego pełnienia funkcji opiekuna, wolontariusza, opiekuna dziennego” lub „aktywizacja zawodowa osób powracających, bądź wchodzących na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem do lat trzech (z wyłączeniem dotacji/pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej, subsydiowanego zatrudnienia oraz wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy) otrzyma pieniądze również na ten cel.

Celem projektu jest też wsparcie przedsiębiorców i pracodawców w stosowaniu rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego z prywatnym, w tym opracowanie strategii w zakresie stosowania elastycznych form i czasu pracy, wdrażanie konkretnych form organizacji pracy (np. telepraca), zakup niezbędnego na ten cel wyposażenia.

Więcej informacji w Regulamin_6.4.1.