Z kulturą w przedszkolach po raz trzeci

Ponad 400 przedszkolaków z 8 konińskich przedszkoli wzięło udział w trzeciej edycji projektu Fundacji LIDA dotyczącym kultury. Przedszkolaki nie tylko podziwiały regionalnych twórców, ale także same angażowały się w przygotowanie własnych rękodzieł. Projekt, który zakończył się w listopadzie, dofinansował samorząd województwa wielkopolskiego.

Fundacja LIDA od 3 lat daje szansę przedszkolakom na kontakt z rzadko stosowanymi w edukacji przedszkolnej technikami „doświadczania” kultury. Projekt „Kultura i sztuka w przedszkolu” miał na celu uświadomienie małym mieszkańcom Konina czym jest kultura, w jakich odsłonach można ją poznać i jak samemu tworzyć rzeczy zarówno piękne, jak i pożyteczne.

Projekt trwał od marca do listopada. W tym czasie ponad 400 przedszkolaków w wieku 5-6 lat spotkało się z lokalnymi artystami i twórcami ludowymi: wikliniarzem Januszem Wiśniewskim, garncarzem Józefem Dzieciątkowskim oraz Izydorą Smakulską artystką – malarką. Najmłodsi wzięli też udział w warsztatach florystycznych z Dorotą Strzelczyńską oraz ceramiczno-plastycznych z Aliną Kraszewską, podczas których m.in. wykonywały bransoletki, makatki i malowały na szkle.

Wiedzę zdobytą podczas warsztatów dzieci wykorzystały później w konkursie „Tworzyć każdy może”. Podczas niego najmłodsi wykonali kartkę z aniołkiem, ozdobę na choinkę, i stroik na stół wigilijny.

Finał konkursu i wręczenie nagród odbyło się 29 listopada, tradycyjnie już w Przedszkolu nr 1 „Kosmatek” w Koninie. Tam członkowie Komisji oceniającej prace: Krystyna Mikołajczak – instruktor z Centrum Kultury i Sztuki; Ewelina Rapeła – prezes Fundacji LIDA w Koninie oraz Witold Nowak – zastępca Prezydenta Miasta Konina wręczyli przedstawicielom przedszkoli nagrody: gry i zabawy dla najmłodszych.

Projekt „Spotkanie z kulturą i sztuką w przedszkolu” o wartości 10.000 zł, dofinansował kwotą 6.000 zł samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

Kontakt

ul. Łąkowa 23
62-571 Krągola

fundacja.lida@wp.pl
www.fundacjalida.pl

601 969 910
692 599 862

NIP: 665 299 85 88
KRS: 0000562674
REGON: 361765208

Strona zrealizowana w ramach projektu Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
www.woes.pl